ВИСОКЕ ПОЧУТТЯ ЛЮБОВІ

Щедрістю поетичних образів, красою та ліричністю почуттів заворожує нова книга письменниці Ольги Хало «Благословенні на любов», яка побачила світ у видавництві «Миргород». У ній вміщені поеми Ольги Іванівни «Я пам’ятаю мить чудову…», «Катерина Білокур», «Едінга», «Я вас кохала», а також вірші, в центрі яких незмінно виступають жінки. А де жінка, там любов.

Диву даєшся як одна поетеса засобами художньої уяви, поетичного слова змогла перевтілитися у таких різних і яскравих історичних персоналіїв і показати їх переживання, почуття, сумніви і пошук себе у цьому світі. Так, поема «Я пам’ятаю мить чудову…» вперше побачила світ і присвячена нашій землячці Анні Керн, її стосункам з великим російським поетом Олександром Пушкіним. Недарма ж у заголовок винесений рядок з його вірша «Я помню чудное мгновенье». Поема настільки пройнята духом золотого вфіку поезії, епохи яскравих особистостей початку ХІХ століття. Ольга Іванівна дуже добре вивчила той період в історії літератури, вона не лише пише про двох закоханих, а й про оточуючих їх людей. Ольга Хало залишається вірною жанру історичної поеми. Вона скрупульозно відтворює одяг, побут, характери тогочасних Лубен, Санкт-Петербурга. А «онєгінський» ямб допомагає їй у тому. Так через призму пушкінського стилю авторка майстерно подає взаємостосунки цих двохмолодих людей, їсторії їх життя. Поема читається на одному диханні, легко, надає неймовірний духовний заряд.

Взагалі ж до книги «Благословенні на любов» увійшли і вже відомі широкому загалу твори поетеси. Такі як «Катерина Білокур», «Едінгга». Перша поема присвячена народній майстрині, її життю, шляху до творчого визнання. Тут Ольга Хало через призму поетичного світобачення показала роль митця в суспільстві. Жодні перешкоди не можуть завадити творчій особистості творити. Поема «Катерина Білокур» - це без перебільшення гімн творчості. «Едінга» розповідає про руську княжну, внучку Ярослава Мудрого, її незвичну долю. Авторка розкриває перед читачами забуті сторінки нашої історії, повертає із небуття осіб, які своїми високими помислами, вірністю народові творили образ любові до рідної землі, закарбований на генетичному рівні у свідомості і сутності сучасних справжніх, а не лялькових українців. Такі твори народжують патріотів, людей зі щирим серцем і високими помислами.

Настунпний твір – поема «Я вас кохала» нещодавно побачив світ окремою книгою, яка вийшла напередодні 200-річчя Тараса Шевченка. У збірці поема перевидана вдруге. Слід сказати, що завдяки великій кількості ілюстрацій, якими насичена ця книга кожна поема сприймається по новому, більш випукло, яскраво. Непрості стосунки Великого Кобзаря з княжною Рєпніною знову повертають нас у ХІХ століття – час, коли Росія була «тюрмою народів», коли будь-яке інакодумство не просто не сприймалось а винищувалося у зародку. Тож поема «Я вас кохала» не лише твір для сучасників, а й для майбутніх поколінь наших співвітчизників, у якому червоною ниткою проходить любов до України.

У книзі «Благословенні на любов» також уміщені чудові поезії письменниці різних років як відомі, які принесли славу авторці, так і ті, що публікуються вперше. Тут маємо ціле море для насолоди ліричним вишуканим українським словом. Особливо близька ця поезія буде жінкам. Їх спраглі до переживань і відчувань душі просто розквітнуть під благодатним дощем поетичних чуттєвих рядків. Їх можна не лише читати, аперечитувати, бо вони того варті.

Книга письменниці «Благословенні на любов» дуже вдала і, як на мене, своєчасна. Адже які б не були у державі політичні чи військові катаклізми, а для справжньої поезії у людських душах завжди лишається місце. Та й коли творити як не на зламах світоглядів, епох, і людських доль. Ну а щодо любові, так перефразовуючи відомий вислів, хочеться сказати, «коли говорять музи, гармати мовчать». Нехай так буде завжди.

Олександр МІЩЕНКО, член Національної спілки письменників України.