Головна » Статті » Статті [ Додати статтю ]

Історія

Лубни

Сьогодні, Лубни літературні – це неповторна перлина духовності нашого краю. Її початки закладалися задовго до здобуття Україною незалежності, коли ще в царській Росії навіть не дискутувалося питання існування української мови як самостійної, осібної і такої, що має право на існування.І тим не менше, уже тоді були люди, які творили задля слави рідної землі, її процвітання. Серед таких Григорій Сковорода і Євген Гребінка, долі яких були дотичними до Лубен, Олександр Афанасьєв-Чужбинський і Матвій Номис, Василь Милорадович і Любов Яновська, Володимир Леонтович і Пилип Капельгородський. Про них згадує, у черговій біо-бібліографічній книзі «Літературні постаті Лубенщини», що побачила світ напередодні 1025-річчя заснування міста у видавництві «Лубни», українська письменниця Наталя Баклай. А ще варто згадати дочку і внучку Матвія Номиса – Надію Кибальчич (Наталку Полтавку) та Надію Кибальчич-Козловську – теж відомих, свого часу, українських письменниць, які поклали свої життя на олтар української духовності.

Втім, організований літературний рух у Лубнах розпочався з письменника Олеся Донченка. Це саме він у жовтні 1923 року разом з Марком Кожушним створив філію спілки селянських письменників «Плуг» при редакції тодішньої газети «Червона Лубенщина».

Так чи інакше з історією розвитку літературного процесу в Україні і поза її межами пов’язані імена  Івана Гончаренка, Павла Усенка, Леоніда Первомайського, Василя Барки, Михайла Козакова, Люціани Піонтек та інших. По-різному склалися їхні долі. Одні були визнані при житті, інші – реабілітовані після смерті, треті – тільки після здобуття Україною незалежності.

У передвоєнні роки та роки окупації полум’яне слово ніс землякам поет-антифашист Петро Артеменко, розстріляний окупантами у 1942 році. А вже після звільнення Лубенщини від «коричневої чуми» ХХ століття  у 1944 році повернулися до рідного міста Надія Хоменко, Олесь Донченко, а після закінчення Великої Вітчизняної війни приїхав жити до родини в Лубни бойовий офіцер, журналіст і письменник Петро Лубенський.

Часи післявоєнної відбудови позначилися потужним сплеском літературного життя. Активно працювали на письменницькій ниві подружжя Надії Хоменко і Петра Лубенського, які опікувалися творчою молоддю. Розкриваються таланти Володимира Малика, Віктора Безорудька. У Черкасах спалахує яскрава зірка нашого земляка з с. Біївці Василя Симоненка. Пізніше приходить у літературу, як дитячий письменник, Петро Мостовий. Переїздить жити в Лубни письменник Євген Наумов.

Говорячи про сучасний літературний процес на Полтавщині, не можна оминути увагою 1025-літнє місто Лубни. Тут нині живуть і працюють шість членів Національної спілки письменників України Наталія Баклай, Ольга Хало, Раїса Плотникова, Олександр Міщенко, Юлія Манойленко, Ганна Кревська, які гуртують довкола себе кращі творчі сили краю. Більшість авторів об’єднані в літературну організацію – літоб’єднання ім. О.Донченка при редакції газети «Лубенщина», яке в нинішньому році відзначатиме своє 90-річчя. Це дозволяє вести системну роботу з підтримки та розвитку літературного процесу на Лубенщині.

Активній видавничій діяльності сприяє велика підготовча робота. Літоб’єднання ім. О.Донченка не лише допомагає авторам у редагуванні їх творів, верстці книг, пошуку видавництва, спонсорів, веде переговори з видавцями, а й координує роботу самих літераторів, надає всебічну підтримку у презентації виданих книг.  Проводиться активна політика з висунення творчих доробків на фінансування їх з обласного, міського бюджетів за планом випуску соціально значущих видань, а також висунення авторів на здобуття різних літературних премій та відзнак.

У роботі з молоддю велику роль відіграють численні творчі конкурси, головним з яких традиційно залишається «Поетична весна», яка у цьому році була ювілейною – 50-ю. У квітні з цієї нагоди в районі «Автомаш» члени літоб’єднання ім. О.Донченка разом з місцевими жителями заклали сквер «Поетичних весен». Серед здобутків літоб’єднання проведення традиційних конкурсів читців до дня Великої Перемоги «І подвиг солдата в ім’я Перемоги хай буде нащадкам на пам'ять» та на краще виконання поезій Василя Симоненка. Літератори незмінно беруть участь у заходах до дня народження Василя Симоненка, щорічних урочистостях до Шевченківських днів у с. Ісківці, врученні обласної літературної премії до дня народження В.Малика.

Літоб’єднання очолює письменник Олександр Міщенко, секретар літературної організації Ніна Шерстюк. Активну участь у роботі творчого осередку беруть Олександр Печора, Андрій Дальній, Андрій Осацький, Лариса Назаренко, Владислава Платонова, Володимир Васильєв, Микола Кочерга,  Галина Каранда, Катерина Юрченко, та інші. Багато з них мають у доробку не одну книгу, відзначені різними відзнаками та преміями.

Таким чином за насиченістю літературно-мистецькими подіями, яскравими літературними іменами, кількістю і якістю авторської книжкової продукції, яка видається лубенцями у різних видавництвах міста, області, України – місто є лідером літературного процесу на Полтавщині.

Олександр МІЩЕНКО, голова літоб’єднання ім. О.Донченка при редакції газети «Лубенщина», член Національної спілки письменників України.
Категорія: Статті | Додав: Адміністратор (10.06.2014) | Автор: Исторія
Переглядів: 1712 | Теги: Донченка, література, Міщенко, Лубни, літоб'єднання | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar